Опубліковано понеділок, 30 Лис 2009

Випадаючі коментарі відгуків немає

Коляда

44.thumbnail КолядаСвято сонця – Коляда, відзначалось нашими пращурами споконвіків. Святкували його впродовж 2 тижнів – із 7 по 19 січня.

А справжні шанувальники української народності не забувають про нього і до тепер. Адже Коляда сьогодні – це цілий комплекс обрядовий, до яких входять Різдво, Василя та Водохреще.

Коляду масово відзначали ще за часів язичництва. Це було одне з найважливіших свят. Мабуть, тому, із прийняттям християнства, церква приурочила саме Коляду до появи на світ Ісуса Христа. З того часу в опівніч, після Святвечора, між 6 і 7 січня ми починаємо святкувати Різдво Христове.

Хто колядує та як колядувати?
Першими оповісниками народження Христа є діти та підлітки. Традиційно вдосвіта 7–8-річні хлопчики йдуть до рідних, близьких та сусідів віншувати, тобто вітати зі святом. Коляда →

Опубліковано неділя, 29 Лис 2009

Випадаючі коментарі відгуків немає

З історії Різдва

35.thumbnail З історії РіздваНа Русі традиція святкування Різдва з’явилася в X столітті, після ухвалення християнства. Християнські свята тісно перепліталися з язичницькими, і Різдво не стало виключенням, ввібравши в себе традиції зимового древнеславянського свята на честь духів-предків.

Православне Різдво “відстає” від католицького на 13 днів. Це відбулося через плутанину календарів: у 1582 році в Європі з’явився новий григоріанський календар, тоді як в Росії продовжували користуватися юліанським. Коли на початку ХХ століття радянські власті ввели григоріанський календар і в Росії, церква такого рішення не схвалила. З історії Різдва →

Опубліковано субота, 21 Лис 2009

Випадаючі коментарі відгуків немає

Святки і Різдво. Історія ворожіння і звичаї.

46 Святки і Різдво. Історія ворожіння і звичаї.Зимовими святками називалися різдвяно-новорічні свята (з 24 грудня по 6 січня), по своєму походженню пов’язані із зимовим сонцестоянням – одним з найважливіших днів землеробського календаря. Зимові святки ділилися на “святі вечори” (25 грудня – 1 січня) і “страшні вечори” (1 січня – 6 січня). Їх розділяв Василів день (1 січня).

Назва “Страшні вечори”, мабуть, пов’язана з уявленням про особливе буйство нечистої сили (особливо довга ніч!). У святочні вечори побоювалися ходити в ліс, на кладовище, в старі клуні і так далі Святки і Різдво. Історія ворожіння і звичаї. →

Опубліковано неділя, 25 Жов 2009

Випадаючі коментарі відгуків немає

Різдвяні традиції в Україні

18.thumbnail Різдвяні традиції в УкраїніКожна господиня повинна знати, що і як готувати на Різдво. Адже за стародавньою українською традицією готувалися до великого свята заздалегідь і відповідально. Багато молодих господинь не знають зараз, що говорить про це традиція. Які страви готувати на Різдво і як правильно їх подавати, адже важливу роль в цьому святкуванні грають історичні обряди.

Не слід плутати вечерю, приготовану на Святий вечір і сімейну вечерю на Різдво Христове.
Отже, в чому ж різниця? На Святий вечір (6 січня – Святвечір) готують 12 пісних страв: кутя, узвар, горох, капусник, рибні страви, пісний борщ з грибами, вареники з капустою, кашу гречану, голубці з рисом, пісні млинці, гриби, піроги. Після вечері, яка зазвичай тривала 3-4 години, кутю і деякі інші страви не прибирали, а залишали для духів.

Святвечір – вечірня трапеза напередодні Різдва, що супроводжується багатьма традиціями і обрядами. У Різдвяний святвечір церква приписувала строгий піст до вечірнього богослужіння, і цього дня це перша трапеза, якою закінчується передріздвяний піст. Різдвяні традиції в Україні →

Опубліковано субота, 24 Жов 2009

Випадаючі коментарі відгуків немає

Різдвяні атрибути

60.thumbnail Різдвяні атрибутиРіздвяний вінок має Лютеранське походження. Це вічнозелений вінок з чотирма свічками. Першу свічку запалюють в неділю за чотири тижні до Різдва як символ світла, яке прийде в світ з народженням Христа. Кожну наступну неділю запалюють ще одну свічку. У останню неділю перед Різдвом запалюють всі чотири свічки, щоб освітити місце, де знаходиться вінок (це може бути вівтар церкви або стіл).

Дзвіночки
Дзвоновий дзвін в Святках прийшов до нас із зимових язичницьких свят. Коли Земля була холодна, вважалося, що сонце померло, а злий дух дуже сильний. Щоб вигнати злого духа, потрібно було сильно шуміти. До наших днів збереглася різдвяна традиція дзвеніти дзвіночками, одночасно співати і кричати. На Святках в церквах всього світу лунає дзвоновий дзвін. Але не для вигнання злих духів. Таким чином люди вітають пришестя Христа. У Скандинавії дзвоновий дзвін означає кінець роботи і початок свята, в Англії – похоронний дзвін на похоронах диявола і вітання Христа. Різдвяні атрибути →

Наступні записи»

Пошук

Пошукайте в архівах, і ви обов'язково знайдеде потрібну інформацію.